Захист і маскування позицій від дронів. Використання флізелинових тканин (спанбондів) для створення непрозорих антидронових накриттів.
Після початку повномасштабної війни 2022 року, дрони стали невід’ємною частиною ведення бойових дій. У мережі розміщено велика кількість відео, де зафіксовано як скидання гранат та інших боєприпасів з безпілотників по військовим, так і удари по позиціям з використанням FPV-дронів. Протягом останніх місяців значно збільшилась кількість використання дронів з тепловізором, що здатні наносити ураження в темний час доби. На сьогодні ситуація з атаками ворожим малорозмірних безпілотників стає однією з найбільшим проблем на фронті. Тому питання захисту від ударів дронами є одним з найбільш актуальних для наших військових на передовій.
Малорозмірні дрони, що використовуються противником.
Найбільш поширеними БПЛА, що використовують росіяни на передній лінії на сьогодні є:
Комерційні квадрокоптери, типу Dji Mavic 3, та їх аналоги, ці дрони використовують як в цілях розвідки, так і для скидання боєприпасів вагою до 500 грам. В якості боєприпасів можуть використовуватись ручні гранати, скиди перероблені з гранатометних пострілів ВОГ-17 та ВОГ-25, а також спеціальні боєприпаси, розроблені для безпілотників, зокрема ОФСП-05.
Як правило, розвідка квадрокоптером ведеться на висоті близько 300 метрів (для убезпечення від ураження вогнем стрілецької зброї). Для точного скидання боєприпасів квадрокоптер спускається на меншу висоту, що може становити 100 метрів і нижче.
FPV-дрони, або дрони-камікадзе – конструкція дронів, що надає оператору прямий вигляд з камери дрону, і в залежності, від конструкції може нести до 4 кілограм вибухівки. Як правило, в якості боєприпасу, на FPV-дроні використовується граната від РПГ для ураження техніки, або фугасно-осколочні боєприпаси для ударів по піхоті та обладнаним позиціям.
На відміну від скидів з квадрокоптерів, що падають вертикально, траєкторія FPV-дронів на підльоті до цілі є майже горизонтальною.
В більшості випадків, відбувається комбіноване використання розвідувальних квадрокоптерів та FPV-дронів. В цьому випадку попередню розвідку проводить квадрокоптер або інший розвідувальний БПЛА, який же контролює ефективність нанесення ударів за допомогою FPV-дронів.
При цьому слід зазначити, що FPV-дрони та квадрокоптери мають малі розміри та низьку ефективну площу розсіювання, що робить неефективним використанням проти них ПЗРК. Також, як правило неефективним є боротьба з дронами і з використанням стрілецької зброї.
Перспективним напрямом боротьби з дронами є використання засобів радіоелектронної боротьби, що дозволяють порушити зв’язок між дроном та оператором, що приводить до втрати контролю над БПЛА. Разом з цим, насичення засобами РЕБ є поки недостатнім, крім того, противник активно впроваджує заходи з протидії РЕБ – насамперед, зміну частот керування дроном.
З урахуванням вищевикладеного надзвичайно важливого значення набувають заходи з маскування та укриття особового складу та техніки від дронів.
І найкращим способом уникнути ураження ворожим дроном це залишитись непомітним для його оператора.
Тому в цьому аспекті, критично важливого значення набувають заходи з розосередження, маскування та укриття особового складу.
Маскування та укриття від БПЛА
Маскування та укриття – це комплекс заходів, направлених на зниження помітності особового складу та техніки, а також їх захист від дій противника, в т.ч. від дронів.
Якщо позиції розташовані в населеному пункті – необхідно більше знаходитись в будинках, гаражах, під навісами. Без необхідності менше пересуватись на відкритому просторі. Вікна приміщення бажано закрити металевою сіткою Рабіца, або міцною синтетичною сіткою.
Значно складніше забезпечити маскування і укриття на відкритих позиціях, такі як лінії траншей, та позиції без прикриття деревами. В цьому випадку дуже важливо не дати противнику виявити місця постійних позицій, та перебування особового складу, для цього потрібно:
- Не розводити вогонь на відкритій місцевості.
- Не кучкуватись, не знаходитись довго на відкритій місцевості поза укриттям.
- Менше пересуватись без зайвої необхідності – в т.ч. для відвідування відхожих місць. Натоптані на снігу/землі стежки до відхожих місць за межами траншей, та регулярне пересування з позиції/ траншей до них – один з головних демаскуючих факторів. За можливості, відхоже місце та прохід до нього має бути замаскований зверху маскувальними сітками, екранами.
- В разі використання буржуйки в бліндажу, потрібно створити розгалужену систему димоходів назовні (від 4 до 6 виходів, рознесених на максимальну можливу відстань один від одного). В цьому випадку стовп диму не буде явно демаскувати розташування бліндажу.
- На постах спостереження, вогневих позиціях, необхідно обладнати укриття по типу «лисячі нори», так щоб вони приховували особовий склад від спостереження безпілотніками противника.
- Влаштовуйте над позиціями, над траншеями накриття з маскувальних сіток, гілок дерев, рулонних матеріалів.
- За можливістю створіть декілька хибних позицій прикритих згори маскувальними сітками, тканинами. В цьому випадку є вірогідність, що в разі атаки дрона його скиди, або удари FPV-дроном будуть нанесені по хибним цілям.
- За можливістю періодично облітайте свої позиції дроном, щоб оцінити якість свого маскування очима противника. Можливість побачити свої позиції очима ворожого оператора – надзвичайно цінна, яку слід обов’язково використати.
- Входи до бліндажів, потрібно розміщувати в бік дерев, або інших перешкод, в цьому випадку оператору FPV-дрона буде неможливо зайти для ураження за зручною траєкторією, і він може або врізатись в дерево, або ж не зможе точно уразити ціль. Сам вхід має містити антидроновий захист – у вигляді сітки Рабіци, або міцних синтетичних сіток.
- Також, бажано розмістити маскувальні сітки, або, за можливістю сітки Рабіци над позиціями спостереження, вогневими позиціями та в місцях укриття. Такі сітки розміщені над траншеєю можуть забезпечити не лише маскування але і захист від скидів та FPV-дронів. В цьому випадку скид може від рикошетити і вибухнути за межею траншеї.
Але, при обладнанні сітками траншей треба враховувати і той факт, що сітки не мають перешкоджати ведення вогню з позицій, кидання гранат, та, при необхідності швидко покинути траншею.
При цьому, також слід брати до уваги, що звичайна маскувальна сітка, до забезпечує достатній рівень маскування абсолютно не захищає від камер теплові зору, якими дедалі частіше обладнуються дрони противника.
В якості одного з найкращого матеріалу, що може використовуватись для маскування позицій від дронів підходить флізелінова тканина – спанбонд з камуфляжним принтом. Ця тканина добре відома військовим, оскільки саме вона вже багато років використовується для виготовлення захисник сіток. В цьому випадку спанбонд, попередньо порізаний на тонкі стрічки, використовується для вплетення в основу синтетичної сітки.
У випадку використання спанбонду у вигляді суцільного рулону – він забезпечує не тільки візуальне маскування, але і виступає як достатньо ефективний антидроновий екран, що забезпечує захист від тепловізійних камер бпла.
Переваги укриття зі спанбонду
Невелика вага. Спанбонд дуже легкий матеріал. Вага квадратного метру спанбонду становить всього лише 60 грам, що відчутно легше навіть за чорну поліетиленову плівку, що також часто використовується в якості укривного матеріалу. Мала вага спанбонду не лише створює додаткове навантаження на конструкцію чи бліндаж, але полегшує питання з транспортуванням матеріалу на передній край.
Матеріал | Вага гр,м2 | Вага 90 м2 (накриття 60 метрів траншеї шириною 1,5 м) |
---|---|---|
Спанбонд | 60 | 5,4 |
Поліетиленова плівка, товщина 100 мкм | 85 | 7,65 |
Водостійкий брезент | 420 | 37,8 |
Сітка Рабиця, 50х50х1,8 | 840 | 75,6 |
Низька ціна та доступність
Спанбонд – досить дешевий матеріал, вартість якого на порядок нижче того ж брезенту, що дозволяє легко вирішувати питання з його придбанням. Камуфляжний спанбонд можна легко замовити в тому ж Епіцентрі.
Камуфляжне забарвлення відповідно до місцевості/ сезону. Існує кілька варіантів камуфляжних принтів для спанбонду, що дозволяє обрати варіант, що найбільше відповідає умовам місцевості його використання. Крім того, крім традиційних камуфляжних принтів спанбод доступний і в забарвленні зимовий камуфляж, що робить його єдиним укрив ним матеріалом, що може використовуватись для масування в умовах сніжного покрову.
Захист від атмосферних опадів та стійкість до впливу природніх факторів. Накриття від спанбонду забезпечує не лише маскування але і захист бійців від дощу, снігу та сонячних променів. Крім того матеріал на основі полімерного волокна не гниє, не псується грибком і цвіллю. Його не чіпають птахи, гризуни та комахи, що також важливо, дивлячись на ситуацію з мишами на фронті.
Захист від тепловізорів. Накриття зі спанбонду, на відміну від простої поліетиленової плівки служить екраном від камери тепловізору. Але варто акцентувати, що в цьому випадку воно працює як екран (щит), за умови значної відстані накриття від тіла. Спанбонд – це не антидронова накидка, яку можна використовувати для накриття тіла. Про них напишемо окремо.
Легкість монтажу.
Спанбонд легко кріпиться до дерев’яної чи металевої основи з використанням армованого скотчу. За необхідністю його можна прикріпити до землі з використанням дерев’яних кілочків, або прикопавши край землею, чи закріпивши за допомогою каміння. З’эднувати края спанбонду між собою, та ремонтувати порізи, тако можна з використанням армованого скотчу.
Зручні розміри.
Рулони камуфльованого спанбонду , як правило, постачаються шириною в 160 см, що дозволяє перекрити ділянки траншеї на повну ширину.
Важливо! Звичайно, що виконання навіть всього комплексу робіт з маскування позицій не гарантує захист від ураження з безпілотника. Захист від цього виду озброєння – надзвичайно складна і важлива задача, яка потребує свого рішення, що, очевидно, буде вимагати впровадження перспективних систем ППО та розгортання засобів РЕБ різного масштабу. Проте, якщо є доступні засоби, що зможуть хоч трохи мінімізувати загрозу вже зараз – їх треба використовувати.